May 14, 2016

Festival nauke i obrazovanja već nekoliko godina unazad zainteresovanim posetiocima pruža priliku da prošire svoje znanje kroz neposrednu interakciju s različitim izumima koje su do tada imali prilike da vide samo u medijima. Posetioci ovogodišnjeg novosadskog festivala su imali priliku da se po prvi put upoznaju sa raznim naučnim dostignućima koje su predstavili zaposleni i student sa fakulteta i naučnih instituta Univerziteta u Novom Sadu, kroz 60 kreativnih i zanimljivih radionica prilagođenih svim uzrastima. Ispred Filozofskog fakulteta i Fakulteta tehničkih nauka, Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju je predstavila radionicu “Da li imaš veze s mozgom” s ciljem da ohrabri sve radoznale da na dan festival uđu u mali, beli šator i saznaju nešto novo o iluzijama koje su “prodrmale” svet. Šta smo to predstavili mnogbrojnim posetiocima?

Jedan od ciljeva naše radionice je bio da kroz naučno-popularne postavke predstavimo posetiocima funkcionisanje raznih kognitivnih procesa i moždane aktivnosti. „The rubber hand illusion“ je mnogim posetiocima demonstrirala na koji način čulo vida može da bude dominatno, pa makar i u situaciji kada naše čulo dodira šalje tačne informacije. Kroz demonstraciju „Cheshire cat optical illusion“, posetiocima smo pokazali i kako naše čulo vida opaža pokret u odnosu statističnu stimulaciju i pružili im priliku da “obrišu” nečiji lik. Najhrabriji posetioci imali su priliku da isprobaju „Fakirsku stolicu”, i pokažu svima kako im se ništa ne može dogoditi (ukoliko su dovoljno hrabri). Najveće interesovanje je ipak bilo usmereno na “Mindflex” igricu, koja od učesnika zahteva da isključivo svojom koncentracijom pomere loptice na tabli i ubace ih u koš. Posetioci su se upoznali i sa raznim iluzijama veličine i objašnjenjima koje je to zaista boje ona čuvena “Haljina” (ipak je plavo-crna :) ).

Ukoliko ovo nije bilo dovoljno, sačekajte sledeću godinu: na istom mestu, u relativno isto vreme, predstavićemo još mnogo interesantnih radionica iz oblasti eksperimentalne kognitivne psihologije. Vidimo se sledeće godine!

20160507_100251 20160507_111530 20160507_124620 20160507_131049 20160507_131202 20160507_133415 IMG_2270 38